Padari dzīvi krāsainu

 


Sarkanā krāsa


Sarkanā krāsa simbolizē drosmi un uzvaru, kā arī asinis, tātad dzīvības un naida krāsa. Sarkans iedvesmo, dod spēku turpināt, kad nepieciešama svaigas enerģijas deva.
Sarkanajai krāsai ir ļoti spēcīga psihofizioloģiskā iedarbība, tā uzbudina nervu sistēmu. Šo krāsu dēvē par kliedzošu. Šī krāsa pastiprina trokšņus, karstumu un citus uztveres kairinājumus. Tās asociējas ar uguni, asinīm, kustību un trauksmi. Šī krāsa nav vēlama, ja ir pārciests smags emocionāls satricinājums, ja cilvēks ir pārpūlējies. Tad efekts ir pretējs gaidītājam: krāsa nevis dos, bet radīs uzbudinājumu, trauksmes sajūtu. Sarkanā krāsa palīdz pārvarēt kautrīgumu, sekmē koncentrēšanās spēju, ja ilgstoši jādara garlaicīgs darbs. Mazuļiem un zīdaiņiem sarkanā krāsa ir stimulējoša un rosinoša. Lai izjustu šīs krāsas efektu, nemaz nav jāģērbjas sarkanās drēbēs vai jāatrodas sarkani krāsotā un mēbelētā telpā.

Sarkanajai krāsai ir daudz nokrāsu. Visgaišākie sarkanie toņi ir sārtais, aveņkrāsas un uguns sarkanais. No citiem šie toņi atšķiras ar izteiktāku aktivitāti.
Sārtā – tā ir skanošākā no sarkanajām krāsām. Tā sti­mulē jutekliskumu, iztēli un mērķtiecību.
Aveņkrāsa – sarkanais ar nelielu zilganu nokrāsu – necīnās ar dzīvi, bet mīl to. Tā ir vairāk individualitātes, nevis pūļa krāsa. Šī krāsa veicina atklātību un ticību saviem spēkiem.
Ugunskrāsa, kas atrodas vidū starp sarkanajiem pustoņiem, ir dedzinoši spilgta. Tajā manāma neliela oranžās krāsas klātbūtne. Uguns krāsa attīra tāpat kā ar uguni, tā atšķiras ar lielu mērķtiecību, gribasspēku un dedzīgumu.
Teds Endrjūss uzskata, ka tīri sarkanā iedvesmo fizisko dzīvi, vairojot adrenalīnu un gribu uzvarēt. Tīri sarkanajam raksturīga neizsīkstoša enerģija, nepārtraukta kustība. Cilvēku evolūcija uz zemes nebūtu iespējama bez sarkanās krāsas. Šī krāsa simbolizē drosmi, cīņu un uzvaru. Tā uzbudina un paātrina. Tās devīze ir – nekad neapstāties! Šī krāsa iedvesmo un dod spēku turpināt aizsākto darbu.
Šīs krāsas pozitīvais aspekts – līderība, neatlaidība, cīņa par savām tiesībām, dinamiskums, atzinība, atdzimšana, pateicība.
Savukārt negatīvais aspekts, kad notikusi pārsā­tinā­šanās ar šo krāsu, – neiecietība, cietsirdība, spītība, kareivīgums, fizisks pārspēks. Šī krāsa pastiprina arī kauna un vainas apziņu.
Sarkanajā krāsā ir daudz juteklības. Tā valda pār seksuālajām attiecībām, un viens no galvenajiem tās uzdevumiem ir rūpes par dzimtas turpinājumu. Sarkanā krāsa savā labākajā izpausmē piepilda dzīvi ar kaislību, kas nes gandarījumu, bet negatīvajā aspektā tā ir saistīta ar dzīvniecisku instinktu un izvirtību.
Sarkanā krāsa ir orientēta uz izdzīvošanu un paš­saglabāšanos, tā izjūt vajadzību pēc taisnības, tā ir “lielais reformators”, tās ugunīgais spēks sadedzina visu netīrību, taču šī krāsa var būt arī kara simbols, jo var izraisīt karu, lai iegūtu varu. Asins sarkanais var būt arī diktatūras simbols. Toties pozitīvajā izpausmē tā var uzupurēties draudzības vārdā. Tā iet kā kareivis, kas gatavs atdod dzīvību par biedriem. Sarkanā krāsa var būt egocentriska, negatīvajā aspektā izpaužoties ar galēju neiecietību un vēlēšanos visus izgrūstīt. Taču šī krāsa izraisa nepārvaramu vēlmi ielūkoties dziļumā, tā ir kā pētnieks ar lielu enerģiju un dzīvesprieku.
Pēc E. Bebita krāsu mācības, sarkanā krāsa īpaši ietekmē asins sastāvu un asinsriti. Tā labvēlīgi iespaido hemoglobīna līmeni (emocionālā līmenī anēmija ir saistīta ar tonusa pazemināšanos), jo paaugstina tonusu un asinsspiedienu. Tā iedarbojas arī uz ķermeņa temperatūru. No sarkanās krāsas vajadzētu izvairīties, ja cilvēks tikko kā ir pārcietis smagu satricinājumu vai jūtas aizkaitināts. Arī ilgstošas pārpūles un nervu sasprindzinājuma gadījumā šī krāsa nav vēlama. Taču, ja ilgstoši jādara garlaicīgs darbs vai jāatrodas nospiestā situācijā, tad šo krāsu var lietot uzmundrinājumam. Šī krāsa palīdz arī pārvarēt kautrīgumu, to var izmantot situācijās, kad grūti pieņemt lēmumu.
Krāsu psiholoģijas nodarbībās sarunājoties ar studentiem par sarkano krāsu, nākas dzirdēt visdažādākos viedokļus. Vieniem šī krāsa šķiet īpaši svarīga un nozīmīga, citiem – kaitinoša un traucējoša. R. Asadžioli šai sakarā teicis, ka viss ir atkarīgs no mūsu temperamenta, veselības stāvokļa un individuālās konstitūcijas.


Informācija no avotiem: https://www.psihologijaspasaule.lv un https://lv.wikipedia.org
Komentāri (0)  |  2010-12-14 13:56  |  Skatīts: 4760x         Ieteikt draugiem       TweetMe
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ